Ausztrália Mi jut először az emberek többségének eszébe e szó hallatán: Ausztrália? Nos, az egyedülálló építészeti remekmű, a Sydney operaház, az elbűvölően bamba koalamedvék, vagy a gyapjúpulóver kétségtelenül az első reakciók között szerepelnek. Pedig a felsoroltakon kívül megszámlálhatatlan példát lehetne említeni ezzel a méreteivel arányosan sokszínű kontinens-országgal kapcsolatosan. A pezsgő városok, a Nagy Korallzátony, a világ első számú tengerpartja, a Gold Coast ezer és egy kalanddal és élménnyel csábítják az utazás szerelmeseit.
Névjegy
Teljes név: Ausztrál Államszövetség
Terület: 7.682.300 km2
Lakosság: 19,5 millió fő
Főváros: Canberra (313 ezer fő)
Nyelv: angol, számos európai, arab és ázsiai nyelv, valamint az őslakosok nyelvei
Vallás: 75% keresztény, 1% muzulmán, 1% buddhista, 0,5% zsidó
GDP: 418 milliárd USD (22.000 USD / fő)
Éves növekedés: 4,5%
Infláció: 3%
Főbb iparágak, termékek: ásványi anyagok, szén, olaj, arany, gyapjú, hús, gabonafélék
Főbb kereskedelmi partnerek: Japán, ASEAN, Dél-Koreai Köztársaság, Amerikai Egyesült Államok, az EU tagországai
Egészségügyi kockázatok: napszúrás, hőguta,
Hálózati feszültség: 220-240 V
Beutazási feltételek
Magyar állampolgárok előre megváltott vízum, valamint menettérti jegy és megfelelő anyagi fedezet birtokában utazhatnak Ausztráliába. A vízumkiadás a következő, igen szigorú feltételekhez kötött.
Minden vízumkérelmezőnek be kell mutatnia magyarországi hátterét, az országhoz fűződő gazdasági, szociális, egyéb kötődését, továbbá egyértelmű bizonyítékát kell adnia annak a ténynek, hogy tervezett látogatása után szándékában áll elhagyni Ausztráliát. A vízumkérelemhez az útlevél, igazolványkép és vízumkérőlap mellett az alábbi igazolásokat javasolt csatolni:
Munkáltatói igazolás (vállalkozók esetén bizonyítani kell a vállalkozás sikeres működését), nyugdíjas vagy tanulói jogviszony igazolása, bankszámla igazolás, tulajdoni igazolások, részletes útiterv vagy meghívólevél.
A vízumkérelmek benyújthatók Ausztrália budapesti nagykövetségén (1126 Budapest, Királyhágó tér 8/9.), vagy utazási irodákon keresztül. A vízum díja 65 AUD, az elbírálási idő általában 2 hét.
A vízumot a kiadástól számított egy éven belül kell felhasználni, és országba történő belépéstől számítva általában három hónapos tartózkodást tesz lehetővé.
Időjárás
Ausztrália hatalmas kiterjedésének köszönhetően az év bármely szakában látogatható. A nyári hónapok (decembertől februárig) kényelmetlenül forróak lehetnek, még a kontinenstől délre árválkodó Tasmániában is. Ez idő tájt az ország déli részén pigmentet nem kímélő, igazi strandidő uralkodik. Ugyanakkor északon éppen az esős évszak párás időjárása teszi próbára a látogatókat, ám a magas páratartalom okozta kellemetlen ragacsos érzést a csodálatos zöldbe öltözött táj szépsége, és a turisták elenyésző száma ellensúlyozza.
Júniustól augusztusig a hőmérséklet kissé alább száll, tökéletes körülményeket biztosítva Queensland, a "napsugár állam", vagy a partoktól távoli, kietlen síkságok (Outback) felfedezésére.
Az európai nyár idején akár sítalpra is pattanhatunk Új-dél Wales és Victoria hegyvidéki hómezőin.
Mindent figyelembe véve a tavaszi és őszi hónapok kecsegtetnek a legkellemesebb időjárási feltételekkel. Tavasszal szárba szökkennek az Outback virágai, ősszel pedig Canberra és a Victoria Alpok nyújtanak lenyűgöző látványt.
A közlekedési dugók elkerülése végett nem javasolt ausztráliai utazásunkat Karácsony vagy Húsvét környékére időzíteni.
Programok
Az időjárás váltakozása mellett utazásunk tervezésekor nem árt figyelembe venni a különböző helyi eseményeket, melyek idején nem csak szállást nehezebb találni, de fennakadások lehetnek a közlekedésben is, ráadásul sok hétköznapi szolgáltatás is szünetelhet.
Ausztrália művészeti fesztiváljai betekintést nyújtanak az ország minden területéről érkező új színházi, zenei és divat irányzatoknak
Az általában januárban megrendezésre kerülő Sydney Fesztivál szabadtéri rendezvényeknek, komoly és könnyű zenei koncerteknek, színházi előadásoknak ad otthont. Az Adelaide Művészeti Fesztivált a páros években, míg a "Womadelaide" fesztivált a páratlan években rendezik meg, szintén szabadtéri programokkal. Melbourne lakosai februárban Komédia Fesztiválra, szeptemberben Írófesztiválra, míg októberben a híres Melbourne-i Nemzetközi Fesztiválra "hivatalosak".
A sport szerelmesi a Sydney-Hobart vitorlásversenyen, az Ausztrál Nyílt Teniszbajnokságon, a Forma-1 Ausztrál Nagydíján (Melbourne) vagy a munkaszüneti napnak nyilvánított Melbourne-i Derbin izgulhatnak.
Árak
Hivatalos fizetőeszköz: ausztrál dollár
Az európai (sajnos ez alól hazánk egyelőre kivétel) vagy észak-amerikai látogatóknak Ausztrália olcsó úti célnak számít. Szerencsére a japán turisták által kedvelt felsőkategóriájú hotelek mellett olcsó szállások (Youth Hostel, kemping, panzió) is országszerte találhatóak, így napi 50-80 dollárból kényelmesen be lehet barangolni az ország különböző tájait. Persze utunk tervezésekor ne feledkezzünk meg a hatalmas távolságokról, melyek leküzdése a legnagyobb csapást mérheti pénztárcánkra!
Ausztrália fejlett infrastruktúrával rendelkező jóléti állam, így a külföldi fizetőeszközök vagy utazási csekkek beváltása, a kártyával történő fizetés, vagy az elektronikus készpénz felvétel sehol sem okoz gondot. Mint a fejlett országok többségében, vásárláskor Ausztráliában sem szokás alkudozni, és a mindennapi élet számos területén ismert a borravaló fogalma..
Látnivalók
Sydney
A lüktető, önérzetes nagyvárosok minden jegyét és szeszélyét magán hordozó Sydney az ország első számú városa, gazdasági központja, s a szó nem szoros értelmében fővárosa.
Nem csoda hát, ha ausztráliai látogatásunkat leginkább egy, a Sydney Operaház előtt (háttérben a Sydney Harbour Bridge), vagy a város legismertebb strandján (Bondi Beach) készült fotóval tudjuk hitelesen igazolni.
Melbourne
A "második" város a sárm és az állandó ellentmondás érdekes keveréke. Mindezt megerősíteni látszanak Melbourne világvárosi és külvárosi jegyei, konzervativizmusa és avant-garde stílusa, kultúrája és futballőrülete, valamint lakói azon érzése, hogy a világ legcivilizáltabb városában élnek. Melbourne leginkább éttermei, éjszakai élete és sporteseményei miatt szerepel a meglátogatandó ausztrál városok listáján.
Nagy Korallzátony
Ausztrália egyik legnevesebb természeti kincse a Queensland partjai mellett futó korallzátony, mely a világ legnagyobb élő "építménye". A több száz korallszigetből nagyjából húszon találhatóak idegenforgalmi létesítmények, azonban számos nem "beépített" szigeten is lehetőség nyílik a kempingezésre.
Cairns
Cairns Észak-Queensland turisztikai központja, Ausztrália egyik leglátogatottabb városa. A nem régen még álmos trópusi terület a rohamos fejlődés eredményeként veszített "paradicsomi" képéből, azonban Cairns még mindig a Queensland gazdag trópusi világának felfedezésére indulók legmegfelelőbb bázisa. A helyi utazásszervezők listáján szerepel többek között a Nagy Korallzátony, a Green Island, a Fitzroy Island, a csodálatos Atherton plató, a piacáról híres városka, Kuranda.
Darwin
Az északi terület fővárosa, Darwin közelebb fekszik Jakarta-hoz, mint Sydneyhez, és közelebb található Szingapúrhoz, mint Melbourne-höz. Nem meglepő hát, ha Ausztrália északi szomszédainak számos vonása visszatükröződik e trópusi város atmoszféráján. A közeli Kakadu Nemzeti Parkot vétek volna bárkinek is kihagynia útitervéből.
Uluru (Ayers Rock)
A mély kulturális és vallási jelentőségű Uluru, a helyi Anangu bennszülöttek szent helye. Az ausztrál "hátország" kellős közepén található vörös sziklához zarándoklók korábbi rituáléja, vagyis a szikla fáradságos megmászása a bennszülöttek kérésére ma már nem lehetséges. A főleg napkeltekor és napnyugtakor ragyogó "kődarab" kiváló kiindulópontként szolgál a környék látványosságainak (Kata Tjuta, Mount Olga, Valley of Winds) bebarangolásához.
Brisbane
Brisbane Ausztrália harmadik legnagyobb városa, s egyben Queensland állam fővárosa. Az ausztrálok által nemrégiben még túlfejlett vidéki városként aposztrofált város a 80-as években megrendezett számos világeseménynek (pl. 1988-as Világkiállítás) köszönhetően lerázta magáról a nem túl hízelgő jelzőt. A hangulatos utcai kávéházak, a Brisbane folyó melletti park és a nyüzsgő éjszakai élet kimondottan kellemes környezettel fogadja a látogatókat, ráadásul a szörfözők paradicsoma, a közeli Goald Coast is könnyedén elérhető Brisbane-ből.
Perth
A "nyugat fővárosa" a Swan és Canning folyók partján épült. A modern, vibráló várost nyugatról a remek fürdési lehetőséggel kecsegtető égszínkék Indiai óceán, keletről pedig az ősi Darling Ranges határolják. Ausztrália talán legnaposabb városa leginkább a lakott területektől való elszigeteltségével hívja fel magára a figyelmet.
Canberra
Canberra sokak szerint a mai napig a politika és bürokrácia városa, ám a parlamenti negyedből kilépve hamarosan rádöbbenünk ezen állítás hamis voltára. A Parlamenten kívül az Ausztrál Nemzeti Múzeum érdemel említést.
Adelaide
Amikor a város alapítói kövekből és sziklákból megkezdték Dél-Ausztrália fővárosának építését, még nem tudhatták, hogy Adelaide egykor az ország legarányosabb, legkellemesebb nagyvárosa lesz. A remek fekvésű városban szinte aránytalanul sok a templom, és még ezek számát is meghaladja a kocsmák és éjszakai szórakozóhelyek száma. A város csodás panorámája leginkább a Mt Lofty Ranges-ről élvezhető. A közeli Barossa Valley borvidék remek élményekkel és finom borokkal várja a hegymászástól fáradt turistákat...
Hobart
Hobart Ausztrália legdélebben fekvő és legkisebb lélekszámú fővárosa. A kontinenstől különálló Tasmánia lakói hegyek ölelésében, zúgó folyók partjain, egyszóval irigylésre méltó, csodálatos természeti környezetben élhetnek. Hobart nyugodt atmoszférájával, rendezett parkjaival, forgalmas kikötőjével, György-kori épületeivel, művészetével és történelmével egyelőre méltatlanul kevés látogató útitervében szerepel.
...pedig Ausztrália egyetlen városa sem nyújt olyan élményt, mint a Tasmán Ördög lakott területektől távol eső vadonban történő felkutatása...:)
Megközelítés
Majd' minden látogató repülővel érkezik Ausztráliába. Az államszövetség összes fővárosa forgalmas nemzetközi repülőtérrel rendelkezik, ahonnan a közeli Ázsiába éppúgy eljuthatunk, mint Európába vagy az észak-amerikai kontinensre. A 19 amerikai dolláros ország elhagyási illeték általában benne foglaltatik a repülőjegyekben.
A hatalmas távolságokra való tekintettel a nagyvárosok közötti közlekedés fő eszköze a repülőgép. Kisebb távolságokon a felejthetetlen vizuális élményeket nyújtó, és megfizethető bérleteket kínáló Expressz buszokkal érdemes utazni.
Aki csak teheti, tegyen egy kirándulást a páratlan Indian Pacific Express vonattal, mely egyhetes menetidő mellett a Csendes óceán partvidékét (Sydney) köti össze az Indiai óceánnal (Perth).
Kommentáld!